autumnist-false_beacon-band.jpg

Pod názvom False Beacon vychádza nový album Autumnist

Pravidelný štvorročný interval medzi albumami AUTUMNIST sa narušil až pri celkovo štvrtom štúdiovom albume. Nový počin Vlada Ďurajku a spol. pod názvom False Beacon vychádza dnes 22.marca 2018, takmer päť rokov od predchádzajúceho opusu Sound Of Unrest.

Podľa samotného Vlada Ďurajku sa jedná o zatiaľ najsurovšiu a najpriamočiarejšiu nahrávku Autumnist, oproti predchádzajúcim viac trip-hopom ovplyvneným albumom je tentokrát inšpirovaná viac kraut-rockom, psychedelickým space rockom (Hawkwind) a proto-synthpopom (Suicide, raní Human League či Fad Gadget).
Album sa oproti predošlým presunul ešte viac do piesňovej formy, nebol za tým žiadny špeciálny zámer, ale veľa skladieb vzniklo zo skíc spevu nahratých do mobilného telefónu“, objasňuje Vlado výraznu zmenu pomeru spievaných skladieb voči inštrumentálkam – na albume sa nachádza tentokrát iba jedna (Hail).

Viac než polovica skladieb bola napísaná v spolupráci s vokalistami. Ešte užšia spolupráca nastala s Richardom Imrichom (NYLON UNION), ktorý sa na tomto albume autorsky veľmi výrazne podieľal, navyše sa pridali ďalší zaujímaví hostia a skvelí ľudia ako Jonatán Pastirčák (PJONI), Samo Štefanec a Jana Štefancová (BULP), Rowanna, Gabriel Kain, Oleg Tera alebo nový spevácky objav Nina Kohoutová. „Myslím, že sme dosiahli veľmi pestrú zostavu, ale napriek tomu, že na albume sa objaví až sedem vokalistov (v jednom tracku dokonca traja naraz), mám pocit, že album je dosť kompaktný“, dopĺňa Vlado.

Album od začiatku nebol poňatý konceptuálne, niekde vzadu bol ale stale prítomný boj medzi dystopickým a utopickým videním sveta, s dobre skrytou malou dávkou satiry (Aldous Huxley?). Jedinou konkrétnou inšpiráciou bol hyperrealistický veľkovýpravny sen invázie tisíciek kozmických lodí nad Súľovskými skalami (Inner Space Invaders)…

Snažil som sa dosiahnuť zvuk, ktorý by bol súčasný, ale nie trendový, zároveň ale aby obstál v čase a nedal sa ľahko spätne určiť dátum vzniku albumu. Vždy som mal mimoriadnu slabosť pre dychové nástroje (odkedy som počul It Ain’t Necessarily So v podaní Bronski Beat) a samplované a rôznymi spôsobmi zmutované dychy boli prítomné v mojej tvorbe od úplného začiatku, často v reálne nezahrateľnej podobe. Vďaka prítomnosti saxofonistu/klarinetistu v kapele som sa naučil veľa o tom, čo dychy v skutočnosti dokážu zahrať, takže ich forma na albume je o niečo reálnejšia, nedokázal som si ale občas odpustiť niekoľko až škodoradostných zásahov a posunov do abstraktna“, s úsmevom komentuje zvuk albumu Vlado Ďurajka.

Single Feather a Evening Falls On Mars vyšli oficiálne ešte pred albumom na kompilácii slovenských kapiel a projektov Ostrov hudby resp. Ostrov hudby 2, okrem nich bol ešte vydaná skladba Inner Space Invaders, ku ktorej natočil pútavé video britský fotograf Carl Fox.

Nahrávka False Beacon vznikla vo Vladovom vlastnom štúdiu a v štúdiu Men-at-sound v Trenčíne, o mastering albumu sa postaral Tom Karásek v štúdiu Gargle&Expel v Dubline. Dizajn albumu je (tradične) dielom samotného Vlada Ďurajku.

Album False Beacon vychádza 22. marca 2018 na Deadred / Starcastic ako 12” vinyl LP v dvoch verziách, na CD a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok Autumnist a oboch vydavateľstiev a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. Špeciálna limitovaná edícia LP obsahuje strieborný vinyl s pribaleným gramofónovým slipmatom s logom False Beacon.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

https://autumnist.fanlink.to/false-beacon