Autumnist – False Beacon

Autumnist - False Beacon (CD, LP, DL)

DR-053

Pravidelný 4-ročný interval medzi albumami AUTUMNIST sa narušil až teraz a nový počin False Beacon vyšiel takmer päť rokov od predchádzajúceho Sound Of Unrest. Podľa samotného V. Ďurajku sa jedná o zatiaľ najsurovšiu a najpriamočiarejšiu nahrávku AUTUMNIST, oproti predchádzajúcim viac trip-hopom ovplyvneným albumom je tentokrát inšpirovaná viac kraut-rockom, psychedelickým space rockom a proto-synthpopom. „Album sa oproti predošlým presunul ešte viac do piesňovej formy, nebol za tým žiadny špeciálny zámer, ale veľa skladieb vzniklo zo skíc spevu nahratých do mobilného telefónu“, objasňuje výraznu zmenu pomeru spievaných skladieb voči inštrumentálkam – na albume sa nachádza tentokrát iba jedna (Hail). Viac než polovica skladieb bola napísaná v spolupráci s vokalistami. Ešte užšia spolupráca nastala s R. Imrichom (Nylon Union), navyše sa pridali ďalší zaujímaví hostia ako J. Pastirčák (Pjoni), Samo a J. Štefancoví (Bulp), Rowanna, Gabriel Kain, Oleg Tera alebo nový spevácky objav Nina Kohoutová. Album od začiatku nebol poňatý konceptuálne, niekde vzadu bol ale stale prítomný boj medzi dystopickým a utopickým videním sveta, s dobre skrytou malou dávkou satiry (Aldous Huxley?). Jedinou konkrétnou inšpiráciou bol hyperrealistický veľkovýpravný sen invázie tisíciek kozmických lodí nad Súľovskými skalami (Inner Space Invaders)…


Download Vinyl LP (Limited) Vinyl LP CD
iTunes Spotify Deezer Bandcamp Google Play CD Baby Amazon
Album
22/03/2018
39:01 min.

Composed, produced and mixed by Autumnist.
Recorded at Men-at-sound Studio, Trencin, Slovakia.
Mastered at Gargle&Expel, Dublin, Ireland by Tom Karasek.
Artwork by Autumnist.

Fond na podporu umenia

Tracks –

Recenzie –

Album False Beacon znie dnešne a vzhľadom na počet hosťujúcich vokalistov aj pestro. Vybočenia prinášajú hlavne ženské hlasy, dôjde dokonca aj na temný gospel (Future Lights). Veľmi fungujú vstupy dychových nástrojov, ktoré prinášajú vlastné nálady. Len ako samozrejmosť dodajme, že skladby sú kompozične vyzreté a produkcia je top.

Celá recenzia
Album Autumnist patrí medzi to najlepšie, čo od začiatku roka vzniklo v slovenskej hudbe. False Beacon je skvelým albumom aj preto, že funguje na rôznych úrovniach. Nájdeme na ňom piesne, ktoré patria do rádia, ale poslucháčovi nechávajú aj priestor na zamyslenie. Najväčší zmysel dávajú dokopy, pretkané niťou bolesti a opatrnej nádeje v budúcnosť.

Celá recenzia
Dospelý album, na ktorom je toho na prvý pohľad menej, ale po viacerých vypočutiach vyrastie do podoby omamného séra, bohatého na vzrušujúce umelecké podnety. Organickejší, no stále tajomný a temný. Strhujúca elektronika dostala pesničkársku podobu.

Celá recenzia
A presne niekde uprostred hádok o tom, čo ešte je a nie je elektronikou, sedí Vlado Ďurajka a jeho projekt Autumnist. Jeho nový album False Beacon potvrdzuje, že je úplne jedno, či je počítač pôvodcom zvuku, alebo len sprostredkovateľom výsledku na ceste medzi producentom a poslucháčom.

Celá recenzia
Falošný maják odnavigoval svojím signálom Autumnist opäť do popredných priečok alternatívneho umenia. Štvrtý radový album znovu potvrdzuje absolútnu profesionalitu hudobníkov a pevnú pozíciu na poli alternatívnej hudobnej scény – a to i na “worldwide” úrovni.

Celá recenzia
Díky pestrosti hlasů je samozřejmě pestré i album jako celek. Ale i instrumentální stránka nahrávky je zajímavá a barevná. Na působivosti pak jednotlivým skladbám dodávají samply zmíněných dechových nástrojů, často rafinovaně ukryté do celkového elektronického zvuku nahrávky.

Celá recenzia
9/10
Pět let jsme si museli na False Beacon počkat, Autumnist však ani tentokráte nezklamal. Natočil silnou desku, která má duši. Odhaluje zde své až vyhraněné utopické vidění světa a nastiňuje představy o jeho neveselém konci. Samotné album důsledně balancuje mezi elektronickým experimentováním a průzračnou akustikou s prvky darkwave.

Celá recenzia

Video –