Deadred Records*

Čo bolo na začiatku? Pietna chvíľka nie je na mieste, ale súvislosti áno. Na počiatku všetkého Nylon Union – zakladajúca dvojica labelu Richard + Martin a túžba vydať vlastnú platňu. Rok 2000, EP Oxeyed. Zároveň sa chystá EP Sub’n’bus, k vydaniu ktorého nikdy neprišlo. Miesto toho mieri von ako príloha časopisu Vlna kompilácia česko-slovenských projektov a kapiel, s ktorými sa Deadred cíti spriaznený. Rok 2001 a zbierka Veľké uši majú strach/Deadred to Bed. Filozofia Do It Yourself, ktorá sa nebráni predaju albumov vo vybraných obchodoch. Poučený underground. Neustály dôraz na hudobný progres. Kompilácia aj dnes funguje ako svedok doby a projektov, niektoré sa časom vytratili, iné vydávajú aj u väčších hráčov. Personálna previazanosť je základným znakom menších kultúr a menšinových scén, preto je prirodzené, že pôvodne jednočlenný projekt Abuse preberá ďalších hudobníkov, ženský hlas Sylvie Menyhért zase vlaje v Ettella Diamant (šesťskladbové EP), ale ešte známejšia je z elektronických kulinárov Puding Pani Elvisovej. Abuse a Ettella Diamant, rok 2004.

Tak pokračuje prehľadávanie nielen slovenského over-electronického terénu, ale tiež takmer končí. Po štvorročnom hluchom období rokov 2004 – 2008 sa zablysne na lepšie časy, svoje veci začína produkovať wonky cowboy Foolk, ktorý u DR zakotví a vydáva Red Pills for Daddy. To už Deadred Records spoluvydávajú so slovensko-pražským labelom Starcastic, ktorý je obdobne vyberavý a znesiteľne alternatívny, oba spojuje záujem o najrôznejšie modifikovanú elektroniku. Krátko po Foolkovi prichádza s veľkou doskou i Karol Mikloš a ďalší rok je najplodnejší v dejinách labelu – v rýchlom slede servírujú svoje releasy Space Recorder, pohrobok Abuse s novým názvom Autumnist, Sporto, Dné, Peťo Tázok & Karaoke Tundra. So Starcastic Mareka Čulena prichádzajú aj zástupcovia pražskej scény okolo Bourka (ex-Emems), výrazný hráč na poli indie music, ktorý požiera pop, disko, elektro i hip hop. Sporto ukončuje činnost, ale objavuje se Bonus. Je rok 2010 a vedľa dočasne dievčenských Youcoco je tu Bonusov prelomový Konec civilizace. Rok 2011 a po dlhých rokoch sa podarí vydať aktuálny materiál košických aktivistov Jelly Belly. Ešte stále je rok 2011 a Bonusova angažovanosť a muzikálnosť vrcholí v Náměstí míru. Happy end, chcelo by sa povedať, ale sladký dovetok znamená až výročná kompilácia Deadred Records, ktorá dokazuje, že stajňa je v najväčšej forme a že kapely a projekty, ktoré sa kedy zúčastnili diania labelu, sú tu stále, živé.

Obdobie rozmachu strieda útlm a po vyhasnutí je tu nový zápal. Nádych a výdych. Pumpa, krv a žiadna smrť. Deadred Records. Kvantita nerozhoduje. Len kvalita, kontinuita a dôslednosť.

Column 2