news_stroon_vice-lab.jpg

Stroon prichádza s albumom Vice Laboratory

Odkedy sa STROON objavil na scéne, každý rok nám doprial nový album, pred novinkou Vice Laboratory si však doprial tentoraz dvojročný nádych. Jeho dlhohrajúca sedmička vychádza tentokrát aj na transparentnom vinyle a STROON na nej pozýva do laboratória, v ktorom skúma vlastné neresti.

Vice Laboratory je osobný album, je to terapia, ktorou som sa chcel vysporiadať so svojimi neresťami: samoľúbosťou, hnevom, samotárstvom, prehnanou nostalgiou či emocionálnou nestálosťou. Vice laboratory je nazretie cez okno do laboratória – do môjho vnútra, kde mi skúmanie mojich neduhov prináša vytúžené uvoľnenie“, hovorí o svojej nahrávke STROON.

Tak ako kolibrík zo skladby Hummingbird Reaction, ktorý neodbytne naráža do okna laboratória, tak aj názvy ďalších šiestich skladieb odkazujú na Stroon-ove neresti: úvodná Blizzard of Storms zosobňuje hnevlivosť, Lonely Spire hovorí o samotárstve, Touch Sensor Circuit o nedotklivosti, High Elusive o emocionálnej nestálosti, Ballerina Box zase o sebestrednosti a Past Perfect Fluid o ťahavej nostalgii, ktorá sa vlečie za nami. Pri názvoch jednotlivých skladieb si občas treba pomôcť slovníkom anglického jazyka, ale to už je Stroon-ova charakteristická črta. Rovnako aj jeho zvuk, ktorý si s nikým nepomýlite. Kto pozná dobre jeho sound, dostane ho aj na Vice Laboratory.

Štyri skladby zo siedmych vznikli z vibrafónových improvizácii, ktoré slúžia ako základné harmonické a melodické odrazové mostíky. Tieto vibrafónové skice sú obaľované beatmi, harmóniami a melódiami. Metalová gitara, známa z predchádzajúcich dvoch albumov tentokrát ostala v kúte. Nechýba typický stroonovský minimalizmus a melanchólia, aj odkazy na klubovú elektroniku v skladbe Ballerina Box. S ňou má Stroon vrelý vzťah, aj keď rytmy na Vice Laboratory nie sú priamočiaro tanečné. Počuť tu aj samplované živé bicie, na jednotke Blizzard of Storms, či na Ballerina Box. „Nie je to najaktuálnejšia elektronika, ale ‘stroonovina’ – známy sound, harmónie a melódie, je to modálne, a beaty nie sú úplne na prvú“, vysvetľuje autor. Skladba Lonely Spire už vyšla na exportnej kompilácii Ostrov hudby 2 a hráva ju Rádio_FM.

Vice Laboratory podľa Stroon-a prináša okrem vnútornej očisty aj zavŕšenie jednej autorskej etapy. Artwork albumu je dielom Kataríny Svobodovej a o dizajn obalu sa postarala Aurélia Garová. Mastering albumu zhotovil Tom Karásek v štúdiu Gargle&Expel v Dubline.

Album vychádza na Deadred / Starcastic ako 12” vinyl LP (ghost transparent) a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok Stroon-a a oboch vydavateľstiev a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. O živom prevedení albumu sa môžete presvedčiť 10. apríla 2018 na release party v bratislavskej Fuge.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

https://stroon.fanlink.to/vice-laboratory