the_ills-disco_volante_news.jpg

The Ills prichádzajú s novým albumom Disco Volante/Mt. Average

Nový štúdiový album THE ILLS pod názvom Disco Volante/Mt. Average vychádza dnes na Deadred/Starcastic.

Ľudia budú možno prekvapení,“ hovorí gitarista Martin Iso Krajčír o novom albume skupiny THE ILLS s nevšedným názvom Disco Volante/Mt. Average. Piata štúdiová nahrávka „postrockových monštier“, ako The Ills nazvali na BBC, vychádza dnes, 19. februára 2019, na twin-labeli Deadred Records/Starcastic Records.

Disco Volante/Mt. Average je nasledovníkom úspešného albumu Ornamental or Mental z roku 2016, ktorý kapele výrazne pomohol otvoriť dvere na európskej scéne a z ktorého skladby sa objavili nielen na BBC, ale aj na KEXP, WDR 1live či ďalších renomovaných rozhlasových staniciach. Tentokrát zase prvý singel Squarevoucher odpremiérovala írska stanica RTÉ 2fm v prestížnej šou Dana Hegartyho, ktorý na margo Slovákov uviedol, že sú to „zvuky seizmických proporcií!

Ako už dvojitý názov napovedá, album sa skladá z dvoch samostatných, ale zvláštne prepojených častí, pričom jednu – tradičnejšiu – inšpirovali hudobné nápady ďalšieho gitaristu Mira Lukyho a druhá – experimentálnejšia – zasa stojí na Isových nápadoch. „Vedeli sme, že sa musíme posunúť ďalej. Ornamental or Mental bol úspešný album, ale nechceli sme nahrať jeho pokračovanie,“ hovorí o nahrávke Iso a Miri dodáva: „Musím sa priznať, že do štúdia som išiel so stiahnutým sedacím svalom – aj som sa tešil, aj sa obával. Nakoniec sme nahrali veci, čo sme mali pripravené a aj také, čo nám skrsli v hlave na mieste. Nečakaný, ale o to pre nás zaujímavejší a cennejší výsledok je spojením síl nás štyroch. Úprimných chlapcov s malými očkami.

Chalani nahrávali už v lete v bratislavskom štúdiu Pulp pod taktovkou dvorného zvukového inžiniera Dominika Suchého a na začiatku nikto z nich netušil, ako bude kompletný album vyzerať. „Napriek tomu sme cítili pohodovú atmosféru, ktorá naštartovala kreatívny proces a spravili sme fakt množstvo práce. Aj keď sme išli do neznámych vôd, s výsledkom sme veľmi spokojní,“ opisuje vznik nahrávky basgitarista Peter Berák. „Síce sme narušili náš pravidelný dvojročný reprodukčný cyklus, ale chceli sme sa hudobne trošku posunúť a to vyžaduje čas a trpezlivosť,“ dopĺňa bubeník Ľuboš Daron Hodás. Mastering albumu si vzal na starosť Steve Corrao v Sage Audio v americkom Nashville a autorom pútavého dizajnu obalu je výtvarníčka Monika Voláková.

Disco Volante/Mt. Average vychádza 19. februára 2019 na značkách Deadred Records/Starcastic Records ako 12-palcový zelený transparentný vinyl LP, na CD a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok The Ills a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. Distribúciu na Slovensku zabezpečuje spoločnosť Wegart.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Nové skladby odohrali THE ILLS po prvý raz na prestížnom festivale Eurosonic a búrlivá odozva publika i pozitívne ohlasy v médiách boli dôkazom, že aj v experimentálnejšom smerovaní sa opäť preukázala hudobná sila THE ILLS. Slovenskí fanúšikovia si ju budú môcť vychutnať na blížiacom sa turné s českými kamarátmi Manon Meurt, ktoré štartuje v stredu, 27. februára v Trnave.

Koncerty:
27.02. Trnava, Malý Berlín
28.02. Žilina, Stanica Záriečie
01.03. Prešov, Wave
02.03. Košice, Kino Úsmev
03.03. Banská Bystrica, Záhrada
14.03. Bratislava, Fuga
02.04. Praha, Underdogs