veneer_800px.jpg

Veneer sa vracia s novým singlom Spheres

VENEER sa po rokoch útlmu vracajú s novou speváčkou Habbiel a zbrusu novým singlom Spheres. Skladba predznamenáva nové EP, ktoré vyjde v priebehu roka 2019.

Dlhých 15 rokov uplynulo od vydania výborne prijatého debutového albumu Light kapely Veneer. Sľubne rozbehnutá kapela sa však po čase úplne odmlčala, prestala produkovať nové skladby a nebolo ju vídať ani koncertne. Po zmene na poste speváčky sa však Veneer rozhodli pokračovať v začatej práci a postupne sa hlásiť s novým materiálom. Prvým počinom je nový singel s názvom Spheres.

Nebudem klamať, mal som to ako nočnú moru. V hlave i v počítači kopu skladieb, ktoré však nemal kto spievať. Skúšali sme viacero speváčok, ale vždy tomu niečo chýbalo. Napokon mi napadlo osloviť Habbiel a to sa ukázalo ako dobré rozhodnutie“, komentuje Pavol Hubinák proces hľadania novej speváčky. Aj keď sa Veneer počas svojej odmlky priebežne venovali iba remixovaniu (napr. pre Janu Kirschner, Vec, Hex, Autumnist a pod.) a Pavol Hubinák ako gitarista stihol nahrať dva albumy a jedno EP s kapelou Ospalý pohyb, túžba pokračovať v tvorbe s vlastnou kapelou stále pretrvávala. “Nikdy sme neprestali s Danom (Bihány) robiť nové skladby, ale keďže ani jeden z nás nedisponuje hlasom speváka, odkladali sme ich do šuflíka a až teraz po rokoch sa dostávajú na svetlo”, hovorí k tomu Pavol Hubinák.

Neznamená to však, že by sa Veneer počas pauzy hudobné nikam neposunuli. Zatiaľ čo kritikmi oceňovaný debut bol prevažne trip-hopovým dielom s občasnými presahmi do príbuzných žánrov, singel Spheres zachytáva kapelu v „špinavšom” dream-popovom štádiu. Pre kapelu dôležité silné melodické spevy sú podporené precízne zaranžovanými podkladmi, ktorým dominuje množstvo silné skreslených gitár. Skladba vznikla v domácom štúdiu kapely, o produkciu a mix sa postaral Pavol Hubinák a mastering nahrávky obstaral Dan Václavek. Pútavý artwork singla je dielom výtvarníčky Lucie Tallovej a autorom designu Peter Hajdin.

Veneer nechcú zostať len štúdiovým projektom a tak v priebehu uplynulého roka odohrali už niekoľko klubových a festivalových koncertov, na ktorých si vyskúšali nové skladby, rovnako ako niektoré staršie kusy v nových aranžmánoch. Ďalšie koncertné vystúpenia sú v pláne spolu s postupným vydaním ďalších nových singlov alebo EP.