waterbased_01_by_ondrej_rychnavsky.jpeg

Dlhoočakávaný debutový album dua WATERBASED je tu

Slovenský projekt WATERBASED definitívne uzatvára kapitolu pesničkárky s gitarou a po dvoch rokoch intenzívnej práce predstavuje svoj nový electro/dark-popový zvuk na debutovom albume Silent Regions.

Duo WATERBASED, ktoré tvorí speváčka Julls Miháliyová a gitarista a výtvarník Ľuboslav Krajňák, pracovalo na tvorbe albumu dva roky. Výsledkom je dynamický album s deviatimi skladbami, ktoré poslucháčom prinášajú pestrú škálu emócii. Jemný spev a osobné texty, tak ako sú známe z úplne prvých skladieb Sirens and Silence alebo Flamed, sa v novom zvuku WATERBASED dostávajú do kontrastu so zvukovým designom obohateným o elektronické elementy. Prizvané boli aj významné osobnosti elektronickej scény Jonatán Pastirčák (Isama Zing) a Ondřej Mikula (Aid Kid), ktorí sa na albume podpísali ako producenti. Nahrávanie prebiehalo v pražskom štúdiu Faust a o finálny mastering sa postaral Tomáš Karásek z Gargle & Expel.

Som na nás hrdý, že sme pri tvorbe albumu boli neúnavní a dokázali sme hľadať, vylučovať, hrať sa a experimentovať so skladbami každý deň. Som nesmierne rád, album je pre mňa najúprimnejším zhrnutím nášho života,” uvádza Krajňák, ktorý ako vyštudovaný výtvarník stojí aj za grafickou úpravou všetkých obalov singlov a aj samotného albumu. Kapelové fotografie rovnako ako snímka na obálke albumu sú dielom fotografa Ondreja Rychnavského, známeho pod umeleckým menom RYON.

Autorkou textov je speváčka Julls, ich písanie pre ňu symbolizovalo osobné spovede. Aj názov albumu vychádza z jej vnútra, vymyslený bol ešte predtým, než vznikli samotné skladby: „Silent Regions, ako som pomenovala moje ‘tiché miesta’, sú témy o ktorých inak hovoriť neviem. Téma každej skladby je odlišná. Piesne sa dotýkajú nepríjemných emócií a situácií, ktoré som buď sama riešila, alebo som si ich všimla a trápia ma. Napríklad v skladbe Episode 2 je to environmentálna depresia, skladba Rhythm 0, je inšpirovaná vystúpením Mariny Ambramović z roku 1974, kde ústrednou témou je temná stránka kolektívneho správania. Celý album by som opísala ako trochu nahnevaný, trochu smutný, miestami úzkostlivý, ale úprimný.”

Na nahrávanie a tvorbu albumu boli použité aj tradičné nástroje ako piáno a gitary. Inšpiráciu dvojica hľadala všade, v niektorých skladbách sú použité aj vlastné nahrávky zachytené z bežného života, ako štartovanie auta alebo napríklad zvuk vtáčích krídel. Každý nahraný alebo vytvorený zvuk následne prešiel post-produkciou a aj klasické nástroje tak nadobudli originálnu podobu. Album vyšiel 28. 3. digitálne na všetkých platformách ako 12” vinyl v limitovanej modro-čiernej splatter edícii alebo štandardnej modrej vyšiel. Titulné tri single z debutového albumu, (L.gain, Polaroid a Nothing) nadobudli vizuálnu podobu v klipoch, na ktorých spolupracovali WATERBASED s ďalšími slovenskými umelcami. Album vznikal s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Waterbased - Silent Regions (album, 12'' vinyl)