news_km_poisoned.jpg

Poisoned EP od Karola Mikloša práve vychádza

Už 20. februára 2017 vychádza Poisoned EP, prvá viacpesničková kolekcia KAROLA MIKLOŠA od vydania kritikou i poslucháčmi vrelo prijatého albumu The Past of the Future z roku 2008.
Šestica skladieb, v ktorých sa Karol Mikloš vracia ku kapelovému zvuku s minimom elektroniky, hudobne najviac pripomína debutový album The Same Mist Here, ktorý vyšiel pred takmer 20 rokmi. „V skutočnosti dlhodobo pracujem na elektronických pesničkách, ktoré sa stále vyvíjajú a naberajú nové smerovania, ale nikdy sa nedokončujú… keď som po dlhej dobe opäť vzal do ruky akustickú gitaru, behom veľmi krátkej doby vznikla séria skladieb, ktoré boli od začiatku akoby hotové a z ktorých som mal pocit, že nesmú zostať v šuplíku“, vysvetľuje Karol. „Bolo jasné, že do elektronického konceptu nezapadajú a vyslovene si žiadajú živú kapelu. Mala to byť krátka kapelová odbočka, nakoniec však cesta k tomuto EP trvala viac než 2 roky“.

Karol sformoval novú kapelu s bubeníkom Alexandrom Salvianym (inak aj autor portrétu na obale EP), ktorý následne pritiahol aj ďalších trenčianskych muzikantov z mladšej generácie, gitaristu Andreja Petroviča a Petra Brhlíka na base. Novú zostavu nakoniec skompletizoval gitarový mág Roman Hlubina, ktorý už bol súčasťou Karolovej štúdiovej aj koncertnej zostavy v období albumu Vis-à-vis (2002).
„EP formát sa mi veľmi pozdáva, pretože jeho dĺžka jednak umožnila, aby toto EP bolo ucelenou snímkou jedného obdobia a jednak mám pocit, že ľudia nemajú dnes veľmi priestor započúvať sa do hudby na viac než 20 minút“, objasňuje Karol, prečo tentokrát nevytvoril regulérny album.

EP obsahuje dva energické single, ktoré avizovali jeho vydanie: strhujúcu otváraciu skladbu Poison s nápaditým animovaným videom od filmára Rada Marčeka, už usadenú v playliste Rádia_FM a One Life More or Less, vydanú ako 7-palec pri príležitosti Record Store Day. You Went All Deep postupne prejde od popovej baladickosti až k vrcholu, ktorý skôr pripomína jam session a má špeciálnu príchuť v tom, že vznikala bez akejkoľvek demo predlohy – „je skutočne dielom celej kapely a pre všetkých bola najsilnejším momentom nahrávania“. Druhú stranu otvára jemne experimentálna a členitá Safe but Insane, ktorá sa textovo najviac dotýka témy krízy stredného veku, rezonujúcej celým EP. K téme úteku od reality sa Karol vracia v Steering the Wheel Away, ktorá miestami pripomína soundtrack k filmu odohrávajúcom sa v nevadskej púšti. Záverečný klavírny song Malady s podmanivými vokálmi znie ako hymna na večný smútok a poodchyľuje dvere k tomu, kam by sa Karol mohol hudobne uberať do budúcnosti.

Poisoned EP vychádza na 12-palcovom priehľadnom zelenom vinyle aj ako digitálny download a stream v sieťach Bandcamp, Spotify, Deezer, Apple Music, Google Play a pod. Nahrávanie prebehlo na rôznych miestach na Slovensku, pod mastering nahrávky sa podpísal Tomáš Karásek v štúdiu Gargle&Expel v írskom Dubline. Grafická podoba obalu vznikla v štúdiu Fluidum Design.

Titul z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.