news_ospaly-pohyb_uar.jpg

Ospalý pohyb pripravuje na novom albume na dekády úzkosti a rozkladu

Keď sa v 90. rokoch stratila ich existencia v chaose vtedajšej doby, museli priaznivci čakať na nové piesne z dielne OSPALÉHO POHYBU dlhých dvadsaťdva rokov až prišiel ďalší štúdiový album ø. Teraz sa hlási štvorica hudobníkov sústredená okolo skladateľa Martina Burlasa s novým materiálom na albume Úzkosť a rozklad, ktorý vychádza 24. mája, presne rok po vydaní nahrávky ø.

„Za dverami v tichu pomaly stúpa ťažký dym, neviem, či to ešte niekedy rozumne vysvetlím,“ spieva Martin Burlas v úvodnej skladbe Za dverami. Pozýva poslucháča do pochmúrneho sveta myšlienok o našom bytí aj každodennosti. OSPALÝ POHYB zostáva kapelou, ktorá sa nevyhýba reflexii a ponúka svoj triezvy pohľad na stav spoločnosti. „Úzkosť a rozklad – nové konštanty, ktoré nám budú robiť sprievod ďalšie desaťročia. O vedľajších účinkoch a možných sprievodných javoch sa poraďte so svojim lekárom,“ upozorňuje Martin Burlas, ktorý stojí ako autor za väčšinou skladieb a aj za zvukom albumu. Okrem neho naň autorsky prispeli aj zvyšní členovia kapely Daniel Baláž, Pavol Hubinák a Peter Zagar.

Napriek temnote, do ktorej je album Úzkosť a rozklad ponorený, sa k poslucháčovi, možno trochu paradoxne, dostáva číra radosť z hudby a jej silného dotyku strhujúceho poslucháča do víru úvah. Zrelosť OSPALÉMU POHYBU nemožno odoprieť a je dôležitou surovinou prinášajúcou na album určitý nepochopiteľný pokoj v nepokojnej dobe.

Album Úzkosť a rozklad vychádza na CD a vinyl LP ako aj digitálne na stiahnutie v MP3 / FLAC a je dostupný aj v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod. Distribúciu nosičov do kamenných predajní zabezpečuje Wegart. O mastering nahrávky sa postaral tradične Dan Václavek, autorom malieb na obale je maliarka Lucia Tallová a design je dielom Jána Šicka. Vydanie albumu podporil Tibor Klimáček.

Titul z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.