Ospalý pohyb – ø

Ospalý pohyb - ø

DR-043

V decembri roku 2015 sa po dlhej odmlke znovu prihlásila o slovo kapela OSPALÝ POHYB a svojím vydareným EP Ü avizovala aj skoré vydanie ďalších nových skladieb. Ten čas práve nastal a 22 rokov po poslednom albume Sleepy Motion vyšiel nový pod názvom ø. Kapela, združená okolo hudobného skladateľa Martina Burlasa, na ňom prináša 10 nových skladieb, na ktorých sa okrem neho autorsky podieľali aj Pavol Hubinák (25-17, Na konci cesty) a Daniel Baláž (15 rokov pod umelým svetlom). Na albume textársky spolupracoval Ján Boleslav Kladivo (Wellengesang, Pekné šaty), texty k ostatným skladbám sú dielom Martina Burlasa. Ďalším hosťom je Jozef Lupták, ktorý nahral violončelo do skladby Nebojím sa. Na albume je použitej viac elektroniky ako na EP Ü a sama kapela ho vtipne charakterizuje ako “taký nežný prológ blížiacej sa apokalypsy, tentokrát napríklad aj v rytme bossanovy”.


12'' Vinyl (Limited) 12'' Vinyl Download
iTunes Spotify Deezer Bandcamp Google Play CD Baby
Album
24.05.2016
35:10 min.

Recorded October 2015 at Slovak Broadcast, Bratislava, Slovakia by Ľubo Války and January 2016 at home studio by Palo Hubinák.
Mixed by Martin Burlas except 25-17 & Na konci cesty mixed by Palo Hubinák.
Mastered by Dan Václavek.
Photo and design by Peter Hajdin.
Thanks to Tibor Klimáček.

Tracks –

Recenzie –

V počiatkoch sa Ospalý pohyb inšpiroval zvukom legendárneho vydavateľstva 4AD, ktoré vydávalo rôzne projekty ako Cocteau Twins, Dead Can Dance, This Mortal Coil a takmer celú shoegazovú vlnu tohto obdobia. Teraz, keď fanúšikovia nezávislej hudby začali znovuobjavovať (alebo si pripomínať) interpretov tohto vydavateľstva, prípadne sa kapely začali vracať na scénu, sa zdá, že na návrat Ospalého pohybu nastal ten najvhodnejší čas, prelínanie minulosti a súčasnosti im sedí dokonale, bez toho, aby zneli zastaralo, alebo celkovo prikovaní k akejkoľvek etape vývoju hudby, vrátane tej súčasnej. A je to práve dnešná doba, ktorá je podobne naladenej hudbe veľmi otvorená.

Celá recenzia
Verím, že Ø sa ocitne v koncoročných rebríčkoch hudobných znalcov vysoko. Kompozičná nevšednosť je hmatateľná, poukázaniu na súčasnú situáciu nechýba nadhľad a toľko nenútene ľudskej charizmy pokope nájdete len málokde. Ambientný minimalizmus a pesničkársky kumšt sa výborne dopĺňajú v hutnom celku, kde má všetko svoje prirodzené miesto. Tento comeback sa skrátka vydaril na výbornú, keďže invencia dlhoročne pôsobiacich hudobníkov si napriek názvu vybudovala veľmi silnú imunitu voči uspávacím injekciám.

Celá recenzia