isobutane_news_01.jpg

Isobutane prichádza s albumom Mementos

Martin Krajčír bol dlhé roky vnímaný najmä ako gitarista a tvorivý mozog THE ILLS, popri účinkovaní v tejto kapele sa však dlhodobo venoval aj svojmu elektronickému sólo projektu pod alter-egom ISOBUTANE. Po niekoľkých albumoch a EPs, ktoré vypustil do sveta svojpomocne a iba digitálne, prichádza tentokrát s novou nahrávkou Mementos aj na vinylovom LP.

Album, s viacerými zaujímavými hosťami, vychádza dnes 29. januára 2021 ako limitovaný červený vinyl a digitálne.

Na albume je jedenásť elektronických kúskov v rôznych tempách a náladách, ktoré vznikali v priebehu neskorej jari a celého leta roku 2020. Až na ôsmich skladbách sa podieľali hudobníci, ktorých Isobutane rešpektuje nielen hudobne, ale aj ľudsky. Dokopy sa podarilo zozbierať skladby, ktoré majú pevné spoločné jadro, no zároveň sa každá z nich môže pochváliť osobitou farebnosťou.

Predstava kolektívneho albumu, akým je Mementos, ma lákala už niekoľko rokov, no vždy som bol buď ja príliš pohodlný alebo pozvaní ľudia príliš zaneprázdnení. Minulý rok však nanútil mnohým hudobníkom koncertnú pauzu a tak toho času bolo trochu viac. Ideálna doba vyskúšať koncept, na ktorý som sa už dávno chystal.“, hovorí o svojom najnovšom počine Isobutane, familiárne prezývaný Iso.

Na spoluprácu sa podujali naozaj zvučné mená slovenskej scény ako Vlado Ďurajka a.k.a. AUTUMNIST, Erik Šulc z MEDIAL BANANA, Miloš Bulík zo SPACE CATS, Miloš Rabatin z PUDING PANI ELVISOVEJ, či elektronický projekt arχ. Pod hudbu sa podpísali aj mená predtým spájané s kapelou The Ills, konkrétne bývalý gitarista Adam Kobyda a bývalý basgitarista Filip Drábek, ktorí sa na albume spolu s manželkou Jankou Kočišovou objavili so svojím projektom PÄFGENS. Špeciálnym zahraničným hosťom je mladý producent LARAH z Mexika.

Skladby vznikali rôzne, podľa jednotlivých hostí a ich časového vyťaženia. „Najdlhšie sme si materiál posielali hore-dolu s AUTUMNIST-om, výsledkom je výrazne odlišná, industriálna nálada, ktorá na albume príjemne vyčnieva. Najväčšie prekvapenie mi prichystal Šulci, keď poslal kompletne naspievanú skladbu, ktorá sa stala jasnou voľbou pre prvý singel do rádia. Najmenej materiálu na odrazenie sa som dal arχ-ovi, ktorý však skladbu neskutočne detailne rozpracoval. Potešili ma aj úplne odlišné harmónie, ktoré do spoločnej skladby vniesli Päfgens, či extrémna basgitara, ktorú nahral Miloš Bulík. Jediný, s kým som na spoločnej skladbe pracoval v spoločnej miestnosti bol Miloš Rabatin, v jeho prípade išlo o naozajstnú spoluprácu, keďže sme všetko spolu namikrofónovali, nahrali aj postrihali.“, približuje Iso pozadie celého projektu.

Mix a produkciu skladieb mal vo svojich rukách samotný ISOBUTANE a o finálny zvuk sa v masteringovom štúdiu Gargle & Expel postaral Tomáš Karásek. Dizajnu obalu sa zhostil Matej Krivánek, ako titulnú foto použil záber, ktorý odfotil ISOBUTANE. Mementos vychádza ako limitovaný červený vinyl, ako aj digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a aj Bandcamp profilu ISOBUTANE.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Foto © Martin Krajčír

Isobutane - Mementos (album, vinyl, digital)