drxx_news.png

Oslavujeme 20 rokov kompiláciou Deadred XX

Dnes je to presne 20 rokov od vydania nášho prvého titulu, oslavujeme s Deadred XX!

V polovici decembra roku 2000 sa v bratislavských obchodoch s hudbou objavilo špeciálne trojpalcové mini CD Oxeyed EP od kapely NYLON UNION a informácie o vydavateľovi na jeho originálnom kartónovom obale referovali k neznámemu názvu Deadred Records. Málokto vtedy tušil, že sa práve začal písať príbeh, ktorý pretrvá desaťročia. 15. decembra 2020 to však bude odvtedy presne 20 rokov a my si tento výnimočný okamih pripomíname vydaním špeciálnej kompiláce s názvom Deadred XX.

Deadred Records ako aj kapelu NYLON UNION založili Martin Turzík, profesiou dizajnér a Richard Imrich, lekár a vedec, ktorí sa predtým a aj neskôr angažovali vo viacerých hudobných projektoch. Gitarista a spevák Richard stál sa vznikom kapely This is Kevin a prispieva skladbami aj pre projekt AUTUMNIST, kde Martin zastáva post basgitaristu. Ten predtým pôsobil aj v dnes už takmer zabudnutých kapelách v rámci trenčianskej scény 90. rokov, Peško a najmä Champ, kde sa spolu s jej gitaristom Martinom Kocnárom začali pohrávať s nápadom založiť vlastný label. Jeho realizácia však prišla na rad o niekoľko rokov neskôr a vydanie épečka Oxeyed tak odštartovalo éru na Slovensku najdlhšie pôsobiaceho nezávislého vydavateľstva. Jasná vizía pri výbere projektov v spojení s originálnym, často až zberateľsky exkluzívnym spracovaním obalov nosičov, posadilo laťku na vysokú úroveň a inšpirovalo neskôr viacero nasledovníkov. Label od začiatku uprednostňoval kvalitu, kontinuitu a dôslednosť pred kvantitou, čoho výsledkom bolo viacero ocenených nahrávok na Radio_Head Awards, v rámci ktorých v roku 2011 získal aj Cenu za prínos do hudby.

Počas dvoch desaťročí získalo vydavateľstvo takmer komunitný charakter a stalo sa domovom pre viaceré výrazné talenty súčasnej slovenskej hudby, so širokým žánrovým záberom. Svoje nahrávky tu vydali stálice elektronickej scény AUTUMNIST (predtým ABUSE), ANALOGRUNNER, BULP, FOOLK, STROON alebo najnovšie SPACE CATS, gitaroví melancholici KAROL MIKLOŠ a GABRIEL KAIN, sónické armády JELLY BELLY či THE ILLS, dream-popové zoskupenia VENEER, ETTELLA DIAMANT, SPACE RECORDER, nadrzlé rockerky YOUCOCO, medzinárodné projekty THE CULTURAL STUDIES a GONSOFUS, ale aj neoklasický skladateľ I AM PLANET. Dva albumy tu vyšli aj legendárnej kapele OSPALÝ POHYB. Po nadviazaní tesnej spolupráce s pražským labelom Starcastic v roku 2008, neformálne nazvanej „twin-label“, sa v katalógu Deadred objavili aj tituly od viacerých známych mien českej scény ako BONUS, OHM SQUARE, SPORTO, PRODAVAČ, DNÉ či MAYEN.

Kompilácia k 20. výročiu existencie vydavateľstva pozostáva z desiatich osobitých skladieb, nahratých špeciálne pre túto príležitosť. Predstavuje spolu veteránov stajne (NYLON UNION, AUTUMNIST, KAROL MIKLOŠ, VENEER, či JELLY BELLY), relatívne novšie prírastky do katalógu (ANALOGRUNNER, BULP, STROON, GABRIEL KAIN) ale aj úplne novú krv (NINA KOHOUTOVÁ, tohto času študentka prestížnej hudobnej Brit School v Londýne). V roli hostí sa tu objavujú aj dve zaujímavé mená, na skladbu Gauche od ANALOGRUNNER-a prispela svojím vokálom mladá talentovaná speváčka a študentka hudby sýrsko-libanonského pôvodu Lara Abou Hamdan. Skladbu Send Me Up zase pre AUTUMNIST naspievala v duete s Gabrielom Kain-om londýnčanka Luvain Maximen, známa z viacerých spoluprác s britskými producentami.

Jednotlivé skladby boli skompilované koncom tohto leta a o finálny zvuk sa v masteringovom štúdiu Gargle & Expel postaral Tomáš Karásek. Artwork si vzal na starosť Martin Turzík vo svojom štúdiu Fluidum Design. Kompilácia Deadred XX vychádza 15. decembra 2020 na značkách Deadred Records / Starcastic Records ako limitovaný transparentný vinyl s výpravným bookletom, digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a aj Bandcamp profilu Deadred. Distribúciu vinylov na Slovensku zabezpečuje Wegart.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Deadred XX (limited 20th anniversary vinyl edition)