analogrunner_kolorika_news.jpg

Analogrunner prichádza s Kolorika EP

Necelé tri roky po úspešnom eponymnom EP, na ktorom spolupracoval s estónskou speváčkou Possimiste, sa ANALOGRUNNER a.k.a. Matúš Bluem opäť hlási o pozornosť s ďalším titulom v tomto obľúbenom formáte. Jeho nové EP nazvané Kolorika vychádza okrem digitálnej verzie tentokrát aj na žltom vinyle a opäť sa na ňom objavujú zaujímaví hostia.

Interval medzi oboma épečkami vypĺňal ANALOGRUNNER najmä usilovným remixovaním skladieb známych mien slovenskej scény ako Vec, Puding pani Elvisovej, Autumnist či Karol Mikloš, svoj track mu však zverila aj britská vokalistka Maria Milewska. Popri tom trpezlivo zbieral rozmanitý zvukový materiál, ktorý sa neskôr stal podkladom pre jeho nové kompozície. Či už to boli nahrávky dialógov hrajúcich sa arabských detí v piešťanskom parku, záznam uhrančivých zvukov žiab v močiari alebo tradičné klavírne krídlo, Analogrunner ich zaranžoval jemu typickým hravým spôsobom do podmanivých hudobných útvarov. “V procese tvorby sú pre mňa zaujímavé v bežnom živote fádne detaily, ktoré keď určitým spôsobom prepojím, zrazu to celé dostane úplne iný význam. Napríklad riekanka Kolo kolo mlynské bola výborným spôsobom obohatená dcérou, ktorá nevedela rozprávať, do fantastického refrénu. Alebo pozorovanie dúhy cestou vlakom mi prinieslo hlavné melodické linky pre skladbu Shapeshifter. Po vytvorení kompozície je potom už jednoduché nahrať to na piane a zvukovofarebne obohatiť skice v Abletone”, hovorí o vzniku nahrávok Matúš.

EP obsahuje štyri autorské skladby a ich tri remixy, oba celky zoradené každý na jednu stranu vinylového dvanásťpalca. Na každú z pôvodných skladieb prispeli svojím hlasom rôzni vokalisti. V úvodnej a titulnej Kolorike sa objavujú autorove obe malé dcéry so skomolenými riekankami, ktoré sú podložené analógovými monofónnymi syntezátormi. Detské rozhovory tvoria podklad aj pre roztopašnú Eat Me, ktorá sa už objavila predtým na kompilácii Ostrov hudby 2. Spomínaná Possimiste, žijúca a tvoriaca na Islande, prispela do prírodne znejúcej, zvukovými farbami prekypujúcej koláže s názvom Mr. Magpie a skladba Shapeshifter vznikla v spolupráci s bristolskou speváčkou Mariou Milewskou. Kompozícia vystavaná na linkách piana, triolách moogovských arpeggií, dunivého sherman beatu a basovej linky je v ostrom kontraste k jemnému klenutému vokálu.

O tri remixy skladieb sa postarali rôzni producenti, známi Ear Drum Kru sa zhostili skladby Eat Me, ktorú pretvorili do acid tanečnej smršti, Mr. Magpie potemnela v prerábke od TMA a uletenú verziu Shapeshifter má na konte Pazooka.

Zvukové stopy EP boli nahrávané na rôznych miestach a vo viacerých štúdiách (Underhill Studio a Sunny Roy Studio v Piešťanoch, Open Art Gallery v Bratislave, štúdia oboch speváčok v Reykjavíku resp. v Bristole), husle do dvoch skladieb nahrala Marta Šútora. Finálny mastering prebehol v štúdiu Gargle&Expel v Prahe v réžii Toma Karáska. Autorom artworku EP je Mirka Takáčová a dizajn obalu spravil Mellow.

Kolorika EP vychádza dnes 8. marca 2019 ako digitálny download, na všetkých streamovacích platformách a zároveň v limitovanej edícii na žltom 12’’ vinyle.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Analogrunner svoj nový počin uvedie spoločne so speváčkou Possimiste aj koncertne na krátkom Kolorika Tour s vizuálnou podporou výtvarníčky Kriss Sagan, na trnavskej akcii sa k nim pripojí aj Foolk.

Zoznam koncertov:
19.3. Nová Cvernovka, Bratislava
20.3. Malý Berlín, Trnava
22.3 Klub Lúč, Trenčín
23.3. Regal Terasa, Piešťany

Foto©Ladislav Soos