Analogrunner sa opäť spojil s Possimiste na novom singli Haze of Sirens

Zberateľ analógových zvukov a aktuálne „cestovateľ v čase” ANALOGRUNNER sa po minuloročnom pestrofarebnom a vydarenom Kolorika EP rozhodol zrekonštruovať staršiu kompozíciu, zloženú pôvodne za pomoci jeho obľúbených „vintage mašiniek” Nord Modular G2 a Alesis MMT-8. Výsledkom je nový singel Haze of Sirens.

Impulz prišiel počas minuloročného Kolorika turné, na ktorom ho na koncertoch sprevádzala aj jeho dvorná vokalistka Possimiste, pôvodom estónska speváčka žijúca na Islande. Práve od nej prišla inšpirácia fiktívnym podmorským svetom, plnom fantaskných bytostí, ako metafora k introspektívnym pocitom emocionálneho vyhorenia s nástojčivým pocitom „vynorenia nad hladinu” počas tiahnucich sa období depresie (symbolizovanými horami plastov na hladine mora).

Keďže sa jednalo o kompozíciu staršieho dáta, bolo potrebné kompletne zrekonštruovať pôvodné ′patches′, vyhľadať pôvodné nástroje, znova všetko nahrať a prearanžovať. ”, približuje proces tvorby Matúš Bluem a.k.a. ANALOGRUNNER. „Počas týchto prác prišiel nápad pripraviť aj akustickú verziu skladby a tak som oslovil harfového virtuóza Jakuba Rizmana, ktorý jedinečným spôsobom zahral všetky aranžmány. Pokračoval som hľadaním akustických spektier a zdrojov zvukov, ktoré v origináli pochádzali z čistých elektrických signálov. ”, dodáva Matúš.

Tak sa v akustickej verzii objavuje perkusia z kovovej škatuľky plnej mliečnych psích zubov, duniaca drevená podlaha, alebo gumové kladivo udierajúce na kovovú bedňu. Possimiste taktiež prespievala vokálne party a preto sa v nahrávke objavujú čisté – oproti extraterestriálne znejúcim distortovaným vokálnym partom z originálu. Nečakane si sprievodný vokál zaspieval aj autor – podľa jeho vlastných slov je to „spev námorníka, odolávajúceho spevu vábiacej sirény”.

Skladba Haze of Sirens bola nahratá v domácom štúdiu Analogrunnera a o mastering sa postaral Tomáš Karásek v jeho štúdiu Gargle & Expel v Prahe. Artwork, symbolizujúci zlomok podmorského sveta, vytvoril grafický dizajnér Mellow.

Singel sprevádza sugestívne hudobné video, ktoré bolo natočené v Estónsku, na Islande a na Slovensku. Za kamerou stáli Stina Seppel, Samo Benický a Rasťo Hadvig Zrnek. Possimiste, ktorá v klipe účinkuje, bola výtvarne nalíčená make-up výtvarníčkou Annabel Janke a réžiu mala v rukách Andrea Horečná.

Foto © Matúš Bluem