Slovenská skladateľka, producentka a speváčka NINA KOHOUT dnes prináša debutový album Gentle Autopsy, jej zatiaľ najpestrejší hudobný počin.
Hudobná cesta NINY KOHOUT mala už od jej začiatkov sľubné smerovanie, počínajúc ocenením na Radio Head Awards 2020 v kategórií Objav Roka. Vydanie debutového EP s názvom Pandemonium podčiarklo jej stabilné miesto nielen na domácej, ale aj zahraničnej scéne, a to konkrétne priazňou niekoľkých popredných britských hudobných médií, či rádia BBC a amerického KEXP. Vystupujúc naprieč Európou, so zastávkami v Miláne, Budapešti, Brightone, či na holandskom showcase festivale Eurosonic, NINA začala v roku 2023 predstavovať ochutnávky z očakávaného debutového albumu. Industriálny hnev Little Butterfly, hravosť balalajok v nežnej Song of an Unborn Mother či opakovane prekvapujúca Flavoured & Eaten predpovedali zatiaľ najpestrejší počin mladej slovenskej skladateľky, producentky, a speváčky.
„Nikdy som si nemyslela, že tvorba hudobného diela môže byť až taká zábava, a pritom vznikajúca v samote. S Gentle Autopsy (vinyl) som objavila hudobnú ľahkosť a zároveň sa v ňom dotýkam najťažších tém doposiaľ. Osobných, no súčasne tých, ktoré ma ďaleko presahujú. Presne ako hovorí jeho názov, v procese vzniku som sa podriadila vnútornej pitve, no s rukami nehy. Zatiaľ, čo moje debutové EP predstavovalo roztopašný chaos, v tejto nahrávke cítim, že som o krok bližšie k poriadku a porozumeniu, tak ako vnútornému, tak aj zvukovému. Emočné tápanie vystriedal vedomý nadhľad, no dávka zraniteľnosti zostala nezmenená, čo ma na tom bavilo úplne najviac. Okrem iného, vo svete hudobnej produkcie som si albumom splnila všetky sny a zároveň ním otvorila tisíce ciest k ďalším, na ktoré sa už teraz teším,” približuje proces tvorby debutu NINA.
S výnimkou piatej skladby na albume, za hudbou, textom, produkciou a mixom Gentle Autopsy stojí samotná NINA. Spoluautorský počin NINY KOHOUT, FAYE a rakúskeho producenta Bena Attica v podobe skladby Caged, vznikol na prvom slovenskom songwriting campe SOZA. Pri niekoľkých skladbách na albume NINE produkčne a mixom vypomáhal Lucas Armstead, bývalý spolužiak z renomovanej školy The BRIT School v Londýne a časť albumu nahral vo svojom štúdiu Men at Sound v Trenčíne Matúš Homola. Zvyšok vznikol pod Nininým vedením v štúdiách University of Sussex v Brightone, na ktorej mladá umelkyňa súčasne študuje hudobnú technológiu. O mastering debutového albumu sa postaral Tomáš Karásek z pražského štúdia Gargle & Expel.
Pestrosť elektronického obsadenia v skladbách doplnila tá akustická, a to v podobe niekoľkých zaujímavých hostí: v temnej piesni s orientálnym nádychom, Rhythm of Sirens, stojí v popredí írska bubeníčka Hannah Feenstra, groove Flavoured & Eaten neustále tlačí vpred Michal Šelep na basgitare, zatiaľ čo v Song of an Unborn Mother pole basových frekvencií obsadzuje Šimon Vladár. Chladu agresívneho beatu protirečí v Little Butterfly Michal Pagáč na husliach a napokon v poslednej skladbe albumu, Traveller, NININ zmierený vokál prepletá sólo klarinetu jej otca, Petra Kohouta.
Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.
Foto: Jamie Lee-Culver
Limited vinyl Standard vinyl CD Download