veneer-splint_news.jpg

VENEER vydávajú nový album Splint

VENEER dnes vypúšťajú svoj nový album Splint, iba druhý od svojho úspešného debutu Light.

Splint je podľa vlastných slov členov kapely zvukovo najprepracovanejšia nahrávka zo všetkých, na ktorých sa trio v zložení Pavol Hubinák, Dano Bihány a spevačka Habbiel doteraz podieľalo. Podobne ako na predchádzajúcom EP Near You (2021) aj tu hrá prím elektronická produkcia napriek tomu, že obaja gitaristi do skladieb dodali veľa gitarových partov. Tie však nevystupujú do popredia, sú farbou zvuku zladené tak, aby pomáhali celku a v niektorých momentoch je ich ťažké vôbec dekódovať.

Vo výsledku je album veľmi pestrý nielen z hľadiska zvukového prejavu, ale aj žánrovo. „Nikdy sme si nad tým príliš nelámali hlavu a keď nám pri debutovom albume ľudia povedali, že hráme trip-hop, tak sme na to povedali: OK. Épečka Recovery a Near You zas niekto charakterizoval ako dream-pop a nám nevadilo ani toto. Som ale zvedavý, čo príde teraz, lebo keď vedľa postavím skladby Elections a Dragonfly, tak sa musím usmievať, pretože sme to rozhodne nikomu neuľahčili v hľadaní správneho pomenovania žánru,“ pobavene hovorí na margo žánrového zaradenia albumu Pavol Hubinák.

Za textami všetkých skladieb stojí opäť speváčka Habbiel. V niektorých skladbách sa snažila reflektovať vážne spoločenské témy, iné sú zase vyjadrením jej vnútorného ‘ja’. „Momentom, ako sme začali spolu pracovať na novom albume sa pre mňa opäť otvorili dvere, cez ktoré som vstúpila do sveta pocitov, myšlienok, spomienok a zážitkov. Veneer mi dáva úplnú voľnosť a s každým hudobným podkladom sa mi vynárali spomienky a pocity, ktoré som chcela zachytiť. Niektoré skladby sú veľmi osobné a niektoré popisujú, čo okolo seba vidím a vnímam. Moja mama mi raz povedala, ze naše skladby sa vedia prevŕtať do úplného vnútra človeka…,“ vysvetľuje Habbiel a Pavol Hubinák k tomu dodáva: „Nikdy predtým sme sa s Habbiel nerozprávali toľko o textoch. Už keď skladby vznikali, tak si ich spájala s nejakými udalosťami ako napríklad mojou nespavosťou, či rodičovstvom. Zväčša ide o veľmi osobné zážitky, ktoré však zažil každý z nás. Niekedy však nastala situácia, že sa skladba trochu pocitovo zmenila a text tak dostal úplne nový rozmer. To ma bavilo.

Z pohľadu hľadania spoločného času to bola však najnáročnejšia nahrávka zo všetkých doterajších. Dano Bihány na margo tohto uvádza: „Splint sa rodil dlho a myslím, že práca na ňom bola pre nás mnohokrát dosť únavná a logisticky náročná. Napriek tomu považujem chvíle spoločne strávené tvorením a vylepšovaním našich hudobných nápadov za osviežujúce prestávky v hektike prácou nabitých dní. Budem nesmierne rád, ak sa nám energia, vložená do tohto diela, vráti pri jeho živej produkcii vo forme pozitívnej spätnej väzby.

Album bol kompletne nahratý v domácom štúdiu kapely a producentsky a mixážou sa pod neho podpísal Pavol Hubinák. Objavili sa na ňom aj dvaja hostia, Pavol Bartovic nahral klavír v skladbe Forgotten, zatiaľ čo Peter Graus syntetizátor v skladbe Sleepless. Finálny zvuk dodal skladbám precíznym masteringom český majster zvuku Dan Václavek. Autorom umeleckých koláží na obale je známa slovenská výtvarníčka Lucia Tallová a jeho dizajn si vzal na starosť spriaznený hudobník a dizajnér Vlado Ďurajka.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Foto: Adam Kubica

Vinyl LP Splint Download