lotta-seafarer_news.jpg

Vychádza debutové EP Seafarer od Lotta

Nedávno vydaný singel Léonard predznamenal debutové EP Seafarer talentovanej speváčky a skladateľky známej ako LOTTA. Vychádza práve dnes.

Producentsky sa pod tento zaujímavý hudobný počin podpísal elektronický producent a multiinštrumentalista Dalibor Kocián, alias STROON. „Niektoré momenty spolupráce boli pre mňa inšpirujúce a poučné natoľko, že pristupujem ku svojej tvorbe ešte experimentálnejšie. EP je stroonovské, lottovské a všetkých, ktorí sú jeho súčasťou. Cítim z toho osobnosť. Nejde o štruktúrovaný pop, ale o príbehy. Už dávnejšie som chcel robiť s vokálmi pesničkového charakteru. Teším sa, že Seafarer vychádza na Slovensku, vo vydavateľstve Deadred a s fotkami Kláry Hudákovej,“ hovorí o spolupráci STROON.

LOTTA je autorkou všetkých piesní, ktoré sú sekvenciou štyroch ročných období. Jarou dýchajúca pieseň Primavera, Seafarer ako leto a v ňom príbeh moreplavca, ktorého návrat domov je neistý, pilotný singel Léonard symbolizuje jeseň, kedy v nás niečo zomiera, a napokon zimná Snowball je inšpirovaná básňou Self-Pity od D. H. Lawrence: „Vtáča pozná svoj osud, padá skrehnuté z vetiev stromov bez toho, aby zaplakalo nad svojím osudom. Pre tú divokosť, čo mu bráni plakať.

Je vlastne skvelé, aký bezohľadný vie byť život. Paradoxne, v tom spočíva jeho ohľaduplnosť. Nečaká, kým sa nám uľaví, hoci si občas prajeme, aby sa aspoň zakoktal, nech sa dáme trochu dokopy. Toto som túžila preniesť do každej skladby. Mojou ambíciou nie je robiť hudbu za každú cenu, ale hudbu, ktorá má cenu. Mám veľmi rada experiment, a zároveň sú vo mne popevky. Všetky piesne sú melodické, ale majú v sebe kus mojej identity, ktorá vychádza z chuti experimentovať a nabúrať pevnú piesňovú štruktúru, pretože tak to prirodzene cítim. V tých piesňach som slobodná,“ vysvetľuje svoj prístup k tvorbe Dagmar.

Na EP spolupracovali talentovaní klaviristi Dominik Bartek a Ján Ančic, Lotta sa okrem vokálov zhostila aj hry na harmonium a prispela aj rôznymi samplami ruchov. STROON si ako producent vzal na starosť elektronické aranže ako aj mix skladieb a nahrávanie prebiehalo v jeho štúdiu, o finálny zvuk sa v masteringovom štúdiu Gargle & Expel postaral Tomáš Karásek. Foto na obal odfotila Klára Hudáková a autorom grafického dizajnu je Silvia Ďurovcová.

Foto © Alex Kiňová

Lotta - Seafarer (EP, digital download & stream)