Ospalý pohyb – Úzkosť a rozklad

Ospalý pohyb - Úzkosť a rozklad (CD, vinyl LP)

DR-052

Keď sa v 90. rokoch stratila ich existencia v chaose vtedajšej doby, museli priaznivci čakať na nové piesne z dielne Ospalého pohybu dlhých dvadsaťdva rokov až prišiel ďalší štúdiový album ø. Teraz sa hlási štvorica hudobníkov sústredená okolo skladateľa Martina Burlasa s novým materiálom na albume Úzkosť a rozklad. „Za dverami v tichu pomaly stúpa ťažký dym, neviem, či to ešte niekedy rozumne vysvetlím,“ spieva Martin Burlas v úvodnej skladbe Za dverami. Pozýva poslucháča do pochmúrneho sveta myšlienok o našom bytí aj každodennosti. Ospalý pohyb zostáva kapelou, ktorá sa nevyhýba reflexii a ponúka svoj triezvy pohľad na stav spoločnosti. „Úzkosť a rozklad – nové konštanty, ktoré nám budú robiť sprievod ďalšie desaťročia. O vedľajších účinkoch a možných sprievodných javoch sa poraďte so svojim lekárom,“ upozorňuje Burlas, ktorý stojí ako autor za väčšinou skladieb a aj za zvukom albumu. Okrem neho naň autorsky prispeli aj zvyšní členovia kapely Daniel Baláž, Pavol Hubinák a Peter Zagar. Napriek temnote, do ktorej je album ponorený, sa k poslucháčovi, možno trochu paradoxne, dostáva číra radosť z hudby a jej silného dotyku strhujúceho poslucháča do víru úvah. Zrelosť Ospalému pohybu nemožno odoprieť a je dôležitou surovinou prinášajúcou na album určitý nepochopiteľný pokoj v nepokojnej dobe.


Vinyl LP CD Download
iTunes Spotify Deezer Bandcamp Google Play CD Baby
Album
24.05.2017
41:38 min.

Skladby 1, 6, 7, 9 nahraté v Slovenskom rozhlase, Bratislava, február 2017. Zvukový majster Ľubo Války.
Ostatné skladby nahraté v Legal Studios, Bratislava, jeseň 2016 – február 2017. Zvuk Martin Burlas.
Mastering Dan Václavek.
Maľby Lucia Tallová.
Design Ján Šicko.
Za láskavú podporu ďakujeme Tiborovi Klimáčkovi.

Fond na podporu umenia

Tracks –

Recenzie –

Oba albumy dokazujú, že Burlas je na SLovensku unikát. Jeho hudba má viac rovín, často je úsmevná a predsa dokáže veľmi dobre vystihnúť, čo nás trápi. Jeho inšpirácia zrejme tak skoro nevyschne, veď ako tvrdí “Spoločnosť neustále degraduje. Je to nadčasový jav.”.

Celá recenzia
Album Úzkosť a rozklad je dôkazom, že skupina nespí na reliktných vavrínoch a nádherne reflektuje situáciu, v ktorej sa po politicky a spoločensky turbulentnom roku 2016 nachádza jedinec i kolektív. Výsledkom sú pôsobivé skladby, v ktorých ostrieľaní hudobníci nekompromisne experimentujú so zvukom, a zároveň liečia hlboké rany. Navonok banálne texty zobrazujú menej veselé aspekty života, sú však napísané s nadhľadom a inteligenciou, ktorú vyžadujú aj od poslucháča.

Celá recenzia
Rovnako ako novinka určite poteší nadšencov Burlasovho skladateľského talentu, podobne ako v prípade predošlej platne z minulého roka je to skvelá príležitosť pre mladých ľudí, hľadajúcich nové hudobné objavy, zoznámiť sa s niečím, na čo v slovenskej hudbe môžeme byť patrične hrdí. A ak ide o skľučujúci pocit úzkosti a rozkladu, ktorému sa podľa autora nevyhneme, mali by sa azda práve tí mladší mať na pozore.

Celá recenzia