Bulp – Yrsa

Bulp - Yrsa (vinyl, digital)

DR-050

Takmer dva roky od vydania úspešného singla Far Light a EP Endian vychádza nádejnému projektu BULP debutový album Yrsa. Názov nesie islandské meno, ktoré rovnako ako nahrávka v sebe skrýva určitú tajuplnosť s mocou podmaniť si poslucháča už na prvé počutie. ,,Pre jemnosť, ktorá sa vyskytuje aj v údernejších skladbách, sa mi zdalo príhodné nazvať album Yrsa podľa ženského islandského mena,“ hovorí Samo Štefanec, hudobné srdce projektu Bulp. Yrsa je výnimočným albumom, ktorý ponúka spleť emócií vsadených do podmanivých melódií. V deviatich skladbách pozýva poslucháča na tanečný parket, necháva ho snívať, ale tiež v ňom vyburcuje myšlienky a energiu prekonávať vlastné hranice. „Hudobné inšpirácie boli pre každý track iné. Niektoré skladby sú tvrdšie a tanečné, iné pomalšie a zasnené. Taktiež som použil nástroje, ktoré predtým v tvorbe Bulp neboli, ako klavír, japonská harfa alebo trúbka. Album je teda veľmi melodický celok,“ rozpráva hudobník. Bulp si pritom vytvorili svoj charakteristický zvuk, ktorý v sebe nesie príťažlivú sviežosť aj nenápadnú chytľavosť.


Download Vinyl LP (Limited, reissue) CD
iTunes Spotify Deezer Bandcamp Google Play CD Baby
Album
10/04/2017
38:55 min.

Composed, produced and mixed by Bulp.
Recorded at at Men-at-sound Studio, Trenčín, Slovakia.
Mastered at Gargle&Expel, Dublin, Ireland by Tom Karásek.
Voices by Jana Štefancová and Samo Štefanec.
Trumpet by Mates Homola. (Left Behind)
Artwork by Marta Prokopová.
Design by Martin Turzík at Fluidum.

Fond na podporu umenia

Tracks –

Recenzie –

Najväčšia sila (albumu) tkvie v tom, ako ľahko dokáže striedať temné, rytmické skladby akoby určené pre podzemné kluby so stroboskopovými svetlami a smutné hĺbavé piesne.

Celá recenzia
Yrsa je jasným pokusom o epickejšiu produkciu – takú, ktorá napriek kombinovaniu rôznych nástrojov, samplov a vokálov dodržuje pesničkový formát, graduje a neplynie iba do pozadia. Paradoxne však Bulp najlepšie znejú v momentoch, keď sa mantinely uvoľnia a za zákrutou čaká skôr producentská chuťovka než vokálny refrén.

Celá recenzia
Málokdy se stává, že vás některé album tak pohltí, že u jeho poslechu vydržíte od začátku do konce. “Yrsa” od slovenského projektu Bulp však právě takovým albem je. Jsme téměř v polovině roku 2017, od jeho začátku vyšla už řada skvělých alb, a spousta jich ještě v následujících měsících vyjde, ale v kategorii Album roku mám jasno už teď. Jsem velmi rád, že v srdci Evropy může vzniknout deska světového formátu.

Celá recenzia
Nahrávka plynie ako jeden príbeh, necháva poslucháča, aby ho postupne spoznával, zvádza ho, pričom podľahnúť čaru albumu je vskutku jednoduché. Producentsko-spevácka dvojica svojím debutom potvrdila, že je pozoruhodným zjavom na slovenskej scéne. Yrsa predstavuje veľmi dobrý začiatok, ktorý dáva slovenskému elektropopu sľubné vyhliadky do budúcnosti.

Celá recenzia
Svetový slovenský album. Nahrávku Yrsa tak možno bez preháňania nazvať nielen vďaka anglickým textom. Zvuk s pôsobivou atmosférou, ktorej sila sa opätovným počúvaním len umocňuje, Bulp vkusne miešajú s chytľavým elektropopom. Je otázne, ktorý z týchto dvoch smerov v budúcnosti ich zvuk ovplyvní viac, aktuálne je to však projekt súrodenenckej dvojice, ktorá akoby znova našla poklad kedysi zakopaný doma na záhrade.

Celá recenzia
Dvojici z Trenčína sa s debutovým albumom podarilo potvrdiť nádeje predznamenané prvotnými úspechmi. Pre label, ktorý u nás vydáva aj inú pozoruhodnú elektroniku, je vítaným spestrením katalógu, čo vo väčšom rozmere stopercentne platí aj pre slovenskú scénu. Podobne nápaditej a kvalitnej mladej muziky nech je čo najviac!

Celá recenzia
“Yrsa” je kompaktní celek, který vás bez zábran vtáhne do děje. Bulp při jeho dokončování nikam nechvátali a podařilo se jim natočit vyvážené album, kterému svědčí multižánrové rozkročení a vyobrazená dějová zápletka. Díky tomuto rozmachu se zvukový rukopis Sama Štefance nezalekne žádného hudebního mantinelu, což je dobrý příslib do budoucnosti. “Yrsa” si tak zaslouží pozornost všech elektronických nadšenců díky své (již zmíněné) obrazotvornosti. A třeba dojde i na nějaké to ocenění. Rozhodně by si ho zasloužila.

Celá recenzia

Video –