Autumnist – The Autumnist

Autumnist - The Autumnist (album)

DR-010

Po dlhých štyroch rokoch prichádza autor kritikou i poslucháčmi ceneného opusu The Great Outdoors s novým albumom. Zároveň prichádza s novým pseudonymom, ktorým podpisuje svou tvorbu – Abuse sa mení na AUTUMNIST. Abuse rád manifestoval svoju až škodoradostnú obsesiu krížením najrôznejších hudobných prvkov a nie je to inak ani na čerstvom eponymnom albume AUTUMNIST. Nápad dať v jednej piesni dohromady reggae rytmiku, pseudo-klarinet, operu a valčík znie prinejmenšom podozrivo, ale tento nezvyčajný neporiadok je na novom albume použitý nenápadne, rafinovane a úplne funkčne. Všetky prvky tejto podivuhodnej koláže sú podriadené až takmer piesňovej forme skladieb a, ako bolo už u Abuse zvykom, starostlivo vystavanej atmosfére. Na rozdiel od predchádzajúcich nahrávok autor na novom albume využíva oveľa menej samplingu, jadro rytmiky tvoria živé bicie a basgitara, navyše pribudlo množstvo true-analogových syntezátorových melodických oblúkov. AUTUMNIST sa pohybuje v akomsi bezčasí, kde sa jeho staromilské maniere - fúkacia harmonika, trúbka, zvonkohra alebo akordeón – stretávajú s nadšením pre súčasnú hudbu.


CD Download
iTunes Spotify Deezer Bandcamp Google Play
Album
11.01.2009
42:27 min.

Composed, produced and mixed by Autumnist.
Recorded at home and at Garage One Studio, Trenčín, Slovakia.
Mastered by Ecson Waldes.
Artwork by Autumnist.

Tracks

Recenzie

V nenápadné skládance se tu tam vynoří netradiční operní zpěv, tahací harmonika, archaické zvuky starých elektronických hejblátek, babiččin valčíkový sen i paličovy vzpomínky na Jamajku. Vše účelně poskládáno dohromady bez snahy ukázat délku bezesných nočních experimentů, ale spíše jako dobře ukrytý dáreček pro ty, kteří hledají.
Celá recenzia
Autumnist by sa dala používať ako chyták – len málokto by pravdepodobne uhádol, že je Made in Slovakia. Toto cédečko môžete bez hanby pustiť hocikde vo svete, je naozaj exportné v pravom slova zmysle.
Celá recenzia
The Autumnist přináší na českou a slovenskou scénu elektroniku na úrovni, za kterou se není třeba stydět ani ve srovnáním se zbytkem Evropy. Počkejme si, kam se Vlado Ďurajka a jeho ansámbl ještě dostanou. Našlápnuto mají slibně.
Celá recenzia
Střípky sympatické koláže, která může pouhým popisem působit roztříštěně, zmateně nebo překombinovaně, ale ve skutečnosti mají přístupnou, písničkovou formu.
Celá recenzia
Zvukovo tak vzniká nadžánrový a absolútne mimo prúdu stojaci album s výraznými melódiami, ktoré si dokážete jednoducho prespievať alebo sa v nich pri sústredenom počúvaní jednoducho stratiť.
Celá recenzia
V momentě, kdy tyto prvky vyplní scratching turtableisty Hlavolama, odkrývá se celá podstat projektu Autumnist: Vlado Ďurajka si vytvořil vlastní definice, které fungují. A jak bezchybně!
Celá recenzia
Při podrobnějším poslechu začnete rozeznávat stovky drobných elektronických částic, který pulzujou v tom závratnym organismu tak samozřejmě, jako když si hrábneš do klína. Na sklonku roku, jedna z desek nej.
Celá recenzia
V okamžiku, kdy dokonalé zvládnutí techniky a hudební talent starého střihu dovoluje v plést do hudby jakékoliv zvuky a dává autorovi nekonečné možnosti jak s nimi naložit, je už jen krok k tomu chtít s ní vyprávět příběhy.
Celá recenzia
Škoda, že speváčka Tracy Miller hosťuje len v jednej skladbe. Už aj tak dobrý album by sa stal ešte lepším, zaujímavejším. The Autumnist je scénická hudba k jesennej melanchólii. Vo februári poteší.
Celá recenzia