Karol Mikloš predznamenáva nový album singlom Awkward Laughter

KAROL MIKLOŠ dnes predstavuje singel Awkward Laughter predznamenávajúci nový štúdiový album This Side of Town.

Ako mnohí, covidové časy sme využili tak, že sme sa zatvorili do svojho sveta a vytvorili si vlastný mikrovesmír, ktorý sme nazvali This Side of Town – je to mnohofarebný svet, presahujúci akékoľvek žánrové definície a je to zároveň dokonalá retrospektíva môjho 30-ročného pôsobenia na scéne. Páčil sa mi nápad otvoriť nové obdobie jemne teatrálnou skladbou, ktorá pre mňa premiérovo mieša ska, swing a jazz s trochu rockabilly do energickej pesničky, ktorá vlastne nakoniec vyznieva celkom popovo. Asi všetci dnes žijeme trochu so sileným úsmevom, takže verím, že Awkward Laughter u poslucháčov zarezonuje a zasmejú sa s nami,“ vysvetľuje KAROL MIKLOŠ pozadie svojej novej skladby.

Jej text pochádza z pera Alana Dykstru, s ktorým Karol spolupracoval už na singli Truth is Most Days I’d RatherStay Home zo začiatku koronového obdobia. „Môj pôvodný impulz bol dosť tragikomický: akýsi smiech tvárou v tvár beznádeji a kolapsu, palička pomocou ktorej čelíme tomu, že sa všetko navôkol rozpadáva. Tvárime sa, akoby to bolo smiešne, ale nie je to tak,“ hovorí Alan Dykstra.

Tak, ako celý album, singlová nahrávka vznikala v trenčianskom štúdiu Men at Sound pod režisérskou taktovkou Matúša Homolu. Jednotlivé nástroje okrem Karola nahrali Andrej Petrovič (sólová gitara) a Peter Brhlík (basová gitara), bicích nástrojov sa zhostil Adam Olexík, inak pôsobiaci v skupine The Youniverse. Mastering si vzal na starosť Tomáš Karásek v štúdiu Gargle & Expel v Prahe. O obal v komixovom štýle sa postaral Alexander Salviany, bubeník z Karolovej koncertnej kapely.

Spolu so singlom Karol Mikloš zverejnil aj čiernobiely videoklip, o ktorý sa postaral kameraman Michal Večeřa, zhodou okolností obyvateľ domu susediaceho s tým, v ktorom Karolova kapela skúša. Práve na dvore kapelovej skúšobne, v ktorej vznikli počiatky viacerých skladieb na pripravovanom albume, sa odohráva videoklip s kapelou vystupujúcou v úsmevných maskách.

Štvrtý dlhohrajúci album KAROLA MIKLOŠA pod názvom This Side of Town vyjde 23. septembra 2022 na značke vo vinylovej a digitálnej verzii. Vydanie vinylu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.